Pisaliśmy już ogólnie o sposobach uzyskania polskiego obywatelstwa (tutaj). Jednym ze sposobów jest uznanie za obywatela RP.
Procedura ta dotyczy osób, które przebywają w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt stały lub na pobyt rezydenta długoterminowego UE (przez odpowiednio długi okres w zależności od podstawy wniosku – od roku do nawet 10 lat).
W zależności od tego jaka jest Twoja podstawa pobytowa w Polsce inny będzie wymagany okres dotychczasowego pobytu na terytorium Polski:
Zacznijmy od tego, że poza przesłanką, gdzie mowa jest o 10 latach pobytu w Polsce, pozostałe wymagane okresy pobytu dotyczą pobytu na „jakiejś konkretnej podstawie”. Wówczas okres ten liczymy od dnia wydania decyzji w przedmiocie udzielenia zezwolenia na pobyt stały/ pobyt rezydenta długoterminowego UE. Dopiero po upływie wymaganego terminu (1,2 lub 3 lat) możemy złożyć wniosek.
Przykład:
Kasia decyzją Wojewody z dnia 12 marca 2019 roku otrzymała zezwolenie na pobyt stały w Polsce z uwagi na swoje polskie pochodzenie.
W takiej sytuacji musi ona na tej podstawie przebywać w Polsce rok, aby złożyć wniosek o uznanie za obywatela. Oznacza to, że jeżeli nigdzie nie wyjeżdżała przez cały rok to będzie mogła złożyć wniosek 13 marca 2020 roku.
W przypadku przypadku, gdzie cudzoziemiec liczy 10 letni pobyt w Polsce – do okresu tego wlicza się również pobyt na podstawie wizy oraz karty czasowego pobytu.
Pobyt ma charakter nieprzerwany, jeśli jednorazowy pobyt poza granicami Polski nie był dłuższy niż 6 miesięcy (jednorazowo) i wszystkie pobyty poza Polskę nie przekroczyły łącznie 10 miesięcy.
Oznacza to, że Twoje wyjazdy poza Polskę we wskazanym czasie nie powinny być dłuższe niż opisane powyżej.
Od tej zasady istnieją jednak wyjątki.
Jeśli jesteś zatrudniony w firmie, która ma siedzibę w Polsce, a Twój wyjazd jest związany z pracą lub koniecznością wyjazdu z małżonkiem/rodzicem, który pracuje w Polsce, taka nieobecność w Polsce jest uzasadniona. Podobnie, jeśli studiujesz w Polsce, ale część zajęć prowadzona jest np. na innej uczelni, poza granicami Polski. Również, jeżeli nieobecność w Polsce wywołana jest chorobą np. pobytem w szpitalu lub innymi ważnymi okolicznościami.
Przede wszystkim przygotuj:
Pamiętaj! W zależności od podstawy wniosku niezbędne będzie przedłożenie innych, dodatkowych dokumentów.