Wróć do bloga

czytasz:

Ślub cudzoziemca w Polsce

Udostępnij:

Facebook Linkedin

Ślub cudzoziemca w Polsce

 

Czy cudzoziemiec może wziąć ślub z obywatelem RP w Polsce?

Oczywiście! Co więcej, cudzoziemiec może również wziąć w Polsce ślub z drugim cudzoziemcem.

 

Od czego należy zacząć przygotowania do ślubu?


SPIS TREŚCI:


KROK 1

Zdobądź zaświadczenie potwierdzające zdolność do zawarcia związku małżeńskiego

W pierwszej kolejności dowiedz się czy państwo Twojego pochodzenia wydaje zaświadczenia potwierdzające zdolność do zawarcia związku małżeńskiego.

 

Wiele państw takich dokumentów niestety nie wydaje.*

 

Żeby dowiedzieć się jak jest w Twoim przypadku skontaktuj się z ambasadą lub konsulatem Twojego państwa pochodzenia funkcjonującym w Polsce.

 

*Jeśli państwo, którego obywatelem jesteś nie wydaje tego typu zaświadczeń, będziesz musiał wystąpić o zwolnienie z obowiązku przedłożenia tego dokumentu do sądu w Polsce. Procedura ta niestety trwa dość długo (realnie co najmniej ok. pół roku).


KROK 2

Przygotuj potrzebne dokumenty

Zbierz potrzebne akty stanu cywilnego i przygotuj dokumenty tożsamości.

 

Twój partner z Polski potrzebuje ważnego polskiego dokumentu, a Ty paszportu. Przygotujcie także swojego akty urodzenia (cudzoziemiec wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski).

 

Jeśli któreś z Was było już w związku małżeńskim należy przygotować wyrok rozwodowy z klauzulą prawomocności (i ewentualnie z tłumaczeniem).

Potrzebujesz oryginałów wszystkich dokumentów.


KROK 3

Odwiedź USC i ustal termin ślubu

Termin ślubu możesz wybrać nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą planowanego ślubu.

 

Terminy szybko uciekają, więc nie zwlekaj z rezerwacją! Nie musisz robić tego osobiście – np. jeśli nie mieszkasz na stałe w Polsce, może to zrobić w Twoim imieniu pełnomocnik.

 

Możesz wybrać czy ślub odbędzie się w urzędzie stanu cywilnego, czy np. na sali weselnej. Ta druga opcja wiąże się z dodatkową opłatą w wysokości 1000 zł.

 

 


KROK 4

Złóż zapewnienia w Urzędzie Stanu Cywilnego

Przed ceremonią (minimum 1 miesiąc przed) państwo młodzi muszą stawić się w urzędzie stanu cywilnego, aby złożyć tzw. zapewnienie.

 

Chodzi o potwierdzenie przez przyszłych małżonków, że nie znają oni jakichkolwiek przeszkód, które miałyby uniemożliwiać im zgodne z prawem polskim zawarcie związku małżeńskiego.

 

Osoba niewładająca językiem polskim musi przyjść z tłumaczem (może być to ktokolwiek, nie musi być tłumaczem przysięgłym).


KROK 5

Czas na ceremonię!

Po dopełnieniu wszystkich wymienionych formalności jesteście gotowi do zawarcia związku małżeńskiego!

 

Podczas ceremonii będziesz również potrzebować tłumacza, jeśli nie posługujesz się biegle językiem polskim – całość ceremonii będzie musiała bowiem być dla Ciebie przetłumaczona na Twój język ojczysty.

 

Nie zapomnijcie również o zabraniu dokumentów tożsamości.

Napisane przez:

Natalia Szabatowska

Dowiedz się więcej:

Skontaktuj się bezpośrednio:

Read more